BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
Aktualności
SABER STRIKE 18
05.06.2018
Rozpoczęło się jedno z największych tegorocznych ćwiczeń,

 jakie rozgrywają się na terenie Europy Wschodniej. Wśród zaangażowanych w manewry ponad 5000 polskich żołnierzy są także przedstawiciele 12 Brygady Zmechanizowanej (12BZ).

 W pierwszym etapie części głównej ćwiczenia żołnierze tej jednostki będą realizowali szkolenie na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim. Z tego względu, m.in. pododdziały 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej 12BZ wyruszyły w piątek, 1 czerwca, z macierzystego Garnizonu Stargard, aby przemieścić się na obiekty szkoleniowe CSWL Drawsko. W tym celu zaplanowano wykorzystanie dróg publicznych, które umożliwiły wykonanie szybkiego transportu kołowego ponad 40 jednostek sprzętowych (m.in. KTO Rosomak, WRT, WEM) na największy poligon w Europie. Drugi rzut sił i środków 3 batalionu przemieścił się w rejon ćwiczeń w niedzielę 3 czerwca.

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Saber Strike-18 organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie jest ósmą edycją szkolenia organizowanego od 2010 r. Tegoroczne manewry będą uwzględniały m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez zaangażowane w ćwiczenie wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ćwiczeniu bierze udział ok. 18000 żołnierzy z 20 państw.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

Tekst: por. Błażej ŁUKASZEWSKI
Zdjęcia: por. Bartłomiej KULESZA, por. Błażej ŁUKASZEWSKIMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych