BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
Aktualności
8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa
08.05.2018
obchodzony w rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 roku.

  Podpisanie aktu kapitulacji Niemiec oznaczało zakończenie drugiej wojny światowej


  II wojna światowa zapisała się na kartach historii jako największy i najkrwawszy konflikt, w którym zaangażowały się państwa prawie całej Europy, oraz USA, ZSSR i Japonii. W walkach prowadzonych na terenie Europy , Azji i Afryki zginęło ponad 55 mln osób. Ten dramat narodów zakończył się późnym wieczorem 8maja 1945 roku w Berlinie, gdzie podpisano bezwarunkową kapitulację całych Niemiec. Dokument podpisany został przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych: USA Wielkiej Brytanii i ZSSR.


  W czasie II wojny światowej polska straciła ponad 6 mln obywateli. Oprócz ogromu strat materialnych i ludzkich spowodowała ogromny wstrząs moralny. Pokazała mroczną stronę ludzi: zabijanie w przemyślany sposób na masową skalę, poniżanie i pogardę dla człowieka oraz pogwałcenie jego praw. Żyjącym i nieżyjącym ofiarom wojny winni jesteśmy pamięć.


  Największym grzechem narodu jest grzech zapomnienia. Największą jego mądrością jest jej historia. Naród Polski doczekał się historii bogatej, znającej smak pogardy, terroru, wielu klęsk ale i zwycięstwa. Historii zmagań o wolność i godność narodową.  8 maja na cmentarzu wojennym w Drawsku Pom odbyła się uroczystość z okazji 73 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Jest to największy w regionie cmentarz polskich żołnierzy poległych podczas drugiej wojny światowej. Na uroczystości zebrali się przedstawiciele władz samorządowych Drawska Pomorskiego, uczniowie oraz przedstawiciele służb mundurowych, którzy złożyli hołd wszystkim tym, którzy mężnie walczyli, wszystkim, którzy wnieśli swój wkład do zwycięstwa nad faszyzmem oraz mieli odwagę podjąć walkę w obronie godności i praw człowieka. Po wspólnej modlitwie Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko płk Marek Gmursk złożył pod pomnikiem kwiaty i zapalił znicze na grobach poległych.


 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć


A. Pieślak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych