BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
Aktualności
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2017
W dniu 1 sierpnia 2017r. na cmentarzu wojennym w Drawsku Pomorskim uczciliśmy 73. Rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Dzień 1 sierpnia trwale zapisał się w historii i w pamięci każdego polskiego żołnierza. Jest to dzień, który odzwierciedla pragnienie płynące z głębi serc Polaków o wyzwoleniu Polski. Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku. Skutki walk okazały się tragiczne, poniesiono ogromne straty ludzkie i materialne. W trakcie dwumiesięcznych walk 16 tysięcy Polaków zostało zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych oraz 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów oraz ostrzału artyleryjskiego zginęło od 150 – 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Dokonania powstańców, którzy walcząc o prawo do wolności i samostanowienia, z bronią w ręku lub w inny sposób, stawili opór nazistowskiej okupacji są godne poszanowania i stawiania za wzór niezłomnej odwagi.
Pamięć wszystkich poległych i pomordowanych uczciliśmy minutą ciszy oraz zapalając symboliczny znicz pod pomnikiem poległych żołnierzy.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

p.Natalia SZCZEPAŃSKA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych